Ako vybrať aminokyseliny?

Chodíte pravidelne do posilňovne, ale vytúžené výsledky sa stále nedostavujú? Zamerajte sa na dodržiavanie správnych stravovacích návykov a výber vhodných potravinových doplnkov. Jednou z obľúbených foriem suplementov sú práve aminokyseliny v podobe BCAA či glutamínu. Pri ich výbere venujte pozornosť zloženiu, forme aj správnemu dávkovaniu.

Chodíte pravidelne do posilňovne, ale vytúžené výsledky sa stále nedostavujú? Zamerajte sa na dodržiavanie správnych stravovacích návykov a výber vhodných potravinových doplnkov. Jednou z obľúbených foriem suplementov sú práve aminokyseliny v podobe BCAA či glutamínu. Pri ich výbere venujte pozornosť zloženiu, forme aj správnemu dávkovaniu.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Význam aminokyselín

Zjednodušene riešené, aminokyseliny sú základnou stavebnou jednotkou bielkovín. Tie obsahujú 20 rôznych typov aminokyselín (9 esenciálnych a 11 neesenciálnych). Niektoré z nich sú esenciálne (naše telo ich nevie samo produkovať), iné neesenciálne (telo si ich dokáže vytvoriť) a nakoniec existujú aj semiesenciálne (arginín a histidín), ktoré si telo dokáže vytvoriť, ale v nedostatočnom množstve pre podporu rastu. Medzi hlavné účinky aminokyselinových doplnkov patrí nárast svalovej hmoty, väčšia sila a lepšia kondícia, zníženie svalovej horúčky a lepšia regenerácia po tréningu.

Hlavné požiadavky

Dôležitou otázkou na začiatok je, ako často chodíte cvičiť a s akým zámerom. Iný prípravok s odlišným dávkovaním využijete pre silový tréning a iný na zvyšovanie vytrvalosti. U prvého prípadu pôjde o budovanie svalovej hmoty s ideálnym dávkovaním tesne pred výkonom, zatiaľ čo v prípade vytrvalostných suplementov bude dôležitá ochrana svalovej hmoty a regenerácia.

Zloženie

BCAA

Skratka BCAA (Branched Chain Amino Acids) označuje aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Skupina aminokyselín, do ktorej patrí leucín, valín a izoleucín najčastejšie v pomere 2:1:1, má výrazné antikatabolické účinky, teda zabraňuje rozpadu svalovej hmoty. Zlepšuje regeneráciu pri cvičení a zvyšuje výkon. BCAA doplnky sú určené na dávkovanie predovšetkým pred tréningom a bezprostredne po ňom.

BCAA zlepšujú regeneráciu a zabraňujú rozpadu svalovej hmoty

Glutamín

Neesenciálna aminokyselina glutamín sa bežne nachádza v tele, napriek tomu však jej množstvo nemusí byť pri namáhavej aktivite dostačujúce. Glutamín je skvelou voľbou pre kulturistov a vytrvalostných športovcov, pretože stimuluje rast svalov a odďaľuje vyčerpanie v priebehu tréningu. Keďže je tiež súčasťou živín hrubého čreva, má veľký vplyv na imunitný systém. Vďaka tomu je suplement vhodný pre všetkých športovcov v období zvýšenej záťaže alebo po úrazoch.

Na trhu sa môžete stretnúť so syntetickým a fermentovaným glutamínom. Kým syntetický je lacnejší a balenie mnohokrát obsahuje mäkkýšov alebo iné nežiaduce prímesi, fermentovaný glutamín je 100 % čistý a vysoko kvalitný. Čo do zloženia je vhodný aj pre vegánov a pre ľudské telo je oveľa využitelnejší.

Leucín

U BCAA doplnkov na prvom mieste spomínaný leucín je zaujímavý tiež sám o sebe, teda skôr jeho derivát hydroxymethylbutyrát (HMB). Ten je veľmi ťažké získať v zodpovedajúcom množstve z potravín, preto sa oplatí jeho dodatočné dopĺňanie cez suplementy. Často sa stretnete s kombináciou iných látok, napríklad kreatínom zlepšujúcim výkon. HMB leucínový derivát zlepšuje regeneráciu svalstva a spomaľuje rozpad bielkovín, čím napomáha k nárastu svalovej hmoty. Skvele sa hodí na časté a náročné tréningy, rovnako tak silovo zamerané.

Arginín

Špecifickým účinkom tejto aminokyseliny je transport a uchovávanie dusíka, z ktorého sa stáva oxid dusnatý slúžiaci na rozpumpovanie svalov. Dochádza totiž k rozšíreniu ciev a ku svalom sa tak dostane viac krvi, kyslíka a živín. Aj preto je jeho podávanie najúčinnejšie pred samotným tréningom.

Príchuť a farbivo

Veľké množstvo aminokyselín dnes zoženiete v mnohých príchutiach a s tým spojených farbív. Tieto látky síce nemajú vplyv na účinok, avšak spríjemňujú užívanie. Medzi obľúbené príchute patrí čokoláda, rôzne ovocie, vanilka alebo coca-cola.

Na čo sa zamerať

Obsah balenia

Kvalitné balenie aminokyselín by malo obsahovať okrem prípravku aj leták, informácie o zložení, expiráciu a prípadne dávkovač. Vyberať môžete od klasických jednorazových nápojov až po viac než 5kilové balenie prášku, ktorý vám vydrží dlhú dobu a samozrejme vyjde cenovo lepšie. Ak sa teda športu venujete pravidelne bez väčších prestávok, oplatí sa veľké balenie. V opačnom prípade by ste riskovali prepadnutie dátumu spotreby a možné nežiaduce účinky zmesi.

Na pravidelné silové tréningy a zápasy sa oplatí niekoľko kilové balenie

Forma doplnkov

  • Gélové - najčastejšie malá jednorazová dávka sa skrutkovacím viečkom. Nie je potrebné dodatočné miešanie ani riedenie. Vždy ju máte pri ruke a je ihneď pripravená na konzumáciu.

  • Práškové - jedná sa o doplnky, ktoré treba rozpustiť v presne danom pomere tekutiny. V balení zvyčajne nájdete aj praktické dávkovače, aby ste nemuseli zmes zakaždým zložito vážiť. Práškové aminokyseliny môžu mať tiež mnoho príchutí a sú ideálne pre športovcov s vyššou spotrebou a pravidelným tréningom.

  • Kapsule a tablety - klasické prášky alebo potiahnuté kapsule pre ľahšie prehĺtanie sa najčastejšie nachádzajú v balení po niekoľkých stoviek kusoch. Keďže sa aminokyseliny horšie tabletujú, je potrebné do ich zloženia pridávať rôzne spojivá a lepidlá. Z tohto pohľadu vychádza o niečo lepšie kapsľové balenie, ktoré je najčastejšie tvorené želatínou alebo vegetariánskou náhradou.

  • Tekuté - aminokyseliny v tekutej forme môžete nájsť v dvoch variantoch. Buď pripravené na priamu spotrebu, alebo ako koncentrát, ktorý je potrebné ešte zriediť vodou.

Rady a tipy

Správne dávkovanie

Dávkovanie je pochopiteľne veľmi individuálne a vždy záleží na danom typu tréningu a hmotnosti športovca. BCAA suplementy sa užívajú približne v rozmedzí 4-13 g denne zvyčajne v dvoch dávkach, a to zhruba 0,5 hodiny pred tréningom a 15 minút po ňom. Glutamín by nemal väčšinou prekročiť 20 g dennú dávku, opäť ideálne rozdelenú do dvoch dávok po tréningu a pred spaním. Leucínový metabolit HMB by sa mal tiež rozdeľovať do niekoľkých menších dávok, zhruba hodinu pred športom a potom bezprostredne po ňom. Odporúčaná denná dávka arginínu sa udáva od 1,5 do 2 gramov a mala by byť užívaná ideálne s jedlom.

Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom

Kontraindikácie

Ak si nie ste istí, či môžete aminokyseliny užívať, poraďte sa s odborníkom. Tým môže byť napríklad lekár alebo profesionálny tréner, ktorý tieto doplnky dobre pozná. Aminokyseliny by nemali užívať ženy počas tehotenstva a ľudia s poruchami metabolizmu aminokyselín alebo s pečeňovými poruchami a ďalšími chronickými ochoreniami. V prípade užívania liekov na nízky krvný tlak sa o užívaní arginínu poraďte s lekárom.